Uno Kart Oyunu Nasıl Oynanır?

UNO DELUXE KART OYUNU

OYUNUN AMACI

Oyunda elinizdeki kartları ilk siz bitirin ve rakiplerinizin elinde kalan kartların toplam puanını kazanın. Her turda elinizdeki puanlar birikir ve 500 puan alan oyuncu galip gelir.

Uno Kart Oyun Destesi

NASIL OYNANIR

1- Her oyuncu bir kart çeker; en yüksek sayıyı çeken kağıtları dağıtır (sıfır gibi bir sembolü olan her kart için geçerlidir).

2- Dağıtacak kişi kartları karıştırır ve her oyuncuya 7′şer adet kağıt dağıtır.

3- Kalan kağıtları; ÇEKME destesi oluşturmak için masaya yüzleri aşağıya gelecek şekilde koyar.

Dikkat: Doğrudan Kart Tepsisinde oynayabilirsiniz. Bunun için KART ÇEKME destenizi iki taraftan birine yerleştirin. Kart Tepsisi çıkarılabilirdir; kolayca erişebilmek için istediğiniz yere koyabilirsiniz.

4- ÇEKME destesinin en üstündeki kağıt açılır ve ortaya atılır, böylece ISKARTA destesi oluşmaya başlar.

Not: ISKARTA kağıt destesini başlatmak için açılan kart Hareket Kartlarından (sembollerden) herhangi biri ise, özel talimatlar için HAREKET KARTLARININ FONKSİYONLARI’na bakın.

HAYDİ OYNAYALIM

Kağıt dağıtanın solundaki kişi oyuna başlar.

Sıra size geldiğinde, elinizdeki kartlardan birini ISKARTA destesinin en üstündeki kağıtla eşleştirmeniz gerekir. Bu eşleştirme sayıya, renge veya sembole dayalı olabilir (semboller Hareket Kartlarını temsil eder; HAREKET KARTLARININ FONKSİYONLARI’na bakın).

Örnek: ISKARTA kart destesinin en üstündeki kağıt kırmızı 7′li ise, sırası gelen oyuncu kırmızı bir kart veya herhangi renkte bir 7′li atmalıdır. Alternatif olarak, oyuncu yere bir Joker kartı atabilir (HAREKET KARTLARININ FONKSİYONLARI’na bakın).

Eğer elinizde ISKARTA destesindeki kartla eşleşen bir kart yoksa, ÇEKME destesinden bir kart çekmeniz gerekir. Çektiğiniz kartla oynayabiliyorsanız, aynı turda ortaya atabilirsiniz. Aksi taktirde sıra bir sonraki oyuncuya geçer.

Elinizdeki oynayabileceğiniz kartı OYNAMAMAYI da seçebilirsiniz. Durum böyleyse, ÇEKME destesinden bir kart çekmeniz gerekir. Şayet oynanabiliyorsa, çekilen kart aynı turda ortaya atılabilir, ancak çektiğiniz kart dışında elinizden başka bir kart oynayamazsınız.

HAREKET KARTLARININ FONKSİYONLARI

2 KART AL : Bu kartı oynadığınızda, bir sonraki oyuncu 2 kart çeker ve o el oynayamaz. Bu kart, sadece aynı renk veya başka bir “2 Kart Al” kartının eşleşmesi olursa oynanabilir. Eğer bu kart oyunun başında açılırsa, aynı kurallar uygulanır.

YÖN DEĞİŞTİR : Bu kart oynandığında oyunun yönü değişir (oyunun yönü soldan sağa ise, sağdan sola olarak değişir – ya da tersi). Bu kart, sadece aynı renk veyabaşka bir “Yön Değiştir” kartı eşleşmesi olursa oynanabilir. Bu kartın oyunun başında açılması durumunda, önce kağıdı dağıtan oynar, ardından oyun sol yerine sağdan devam eder.

EL GEÇER : Bu kartı oynadığınızda, bir sonraki oyuncu “atlanır” (yani o el oynayamaz). Bu kart, sadece aynı renk veya başka bir “El Geçer” kartı eşleşmesi olursa oynanabilir. Oyunun başında bir “El Geçer” kartı açılırsa, dağıtıcının solundaki oyuncu “atlanır” ve atlanan oyuncunun solundaki oyuna başlar.

JOKER : Bu kartı oynadığınızda, oyunda devam edilecek rengi belirleme şansınız olur (“Joker” kartı atılmadan önce oynanmakta olan renk dahil). Elinizde oynayabileceğiniz başka bir kart olsa bile “Joker” kartı oynayabilirsiniz. Oyunun başında bir “Joker” kart açılırsa, dağıtıcının solundaki oyuncu oyunun rengini belirler.

4 KART AL VE JOKER : Bu kartı oynadığınızda, oyuna devam edilecek rengi belirleme şansınız olur. Üstelik sizden sonraki oyuncu ÇEKME destesinden 4 tane kart çeker ve o el oynama hakkını kaybeder. Bununla birlikte, zor bir durum var! Bu kartı yalnızca, elinizde ISKARTA destesindeki renge uygun bir kağıt yoksa oynayabilirsiniz (ancak sayı ya da Hareket Kartı eşleşmesi varsa bu kartı oynayabilirsiniz). Eğer oyunun başında açılırsa, bu kartı ortaya atın ve yeni bir kart çekin.

Not : Şayet bir “4 Kart Al ve Joker” kartının kural dışı olarak oynandığından şüphelenirseniz (Örnek: oyuncunun elinde eşleşen bir kart olması), bu oyuncuya itiraz edebilirsiniz. İtiraz ettiğiniz oyuncu size (itiraz edene) elini göstermek zorundadır. Şayet suçluysa, itiraz ettiğiniz oyuncu sizin yerinize 4 adet kart çekmelidir. Ancak, itiraz ettiğiniz oyuncu suçsuzsa, 4 kart artı 2 kart daha (toplamda 6 kart) siz çekersiniz!

OYUNU BİTİRME

Sondan bir önceki kartı oynadığınızda, elinizde tek kart kaldığını belirtmek için “UNO” diye bağırmanız gerekir (UNO, BİR demektir). “UNO” demezseniz ve siz söylemeden bir sonraki oyuncu oynamaya başlarsa, 2 kart çekmeniz gerekir.

Bir oyuncunun elinde kart kalmadığında, tur biter. Puanlar yazılır (bkz. PUANLAMA) ve oyun tekrar başlar.

Turda atılan son kart bir “2 Kart Al” veya bir “4 Kart Al ve Joker” kartı ise, bir sonraki oyuncu “2 Kart Al” kartı için 2 adet, “4 Kart Al ve Joker” kartı içinse 4 adet kart çeker. Puanlar toplandığında bu kartlar da sayılır.

ÇEKME destesinde kağıt kalmadığında oyun hala devam ediyorsa, yerine ISKARTA destesi karıştırılıp konur ve oyun devam eder.

PUANLAMA

Elindeki tüm kartlardan ilk önce kurtulan oyuncu, rakiplerinin elinde kalan kartların toplam puanını alır. Puanlama şöyledir:

Üzerinde sayı olan tüm kartlar(0-9) : Kendi değerleri

2 Kart Al : 20 Puan

Yön Değiştir : 20 Puan

El Geçer : 20 Puan

Joker : 50 Puan

4 Kart Al ve Joker : 50 Puan

Tur puanları toplandığında, hiçbir oyuncu 500 puan alamazsa, kartları yeniden karıştırın ve yeni bir tura başlayın.

Skorbord ve Silinebilir Marker hakkında not : Bir oyunu tamamlayamadan önce skorbordun sonuna ulaşırsanız, mevcut yazıları silin, skor toplamını skorbordun en üstüne yazın ve oynamaya devam edin. Yazıları skorborddan silmenin en iyi yolu su ve yumuşak bir bez veya mendil kullanmaktır.

OYUNU KAZANMAK

500 Puan yapan ilk oyuncu kazanır.

ALTERNATİF PUANLAMA VE KAZANMA

Bir diğer puanlama yolu da, her turun sonunda her oyuncuda kalan puanları hesaplamaktır. Böylece bir oyuncu 500 puana ulaştığında, en az puana sahip olan kazanır.

SİLİNEBİLİR MARKER TALİMATLARI

Bu ürün bazı yüzeyleri lekeleyebilir. Kullanmadan önce oyun alanını korumaya alın. Yalnızca oyuncakla birlikte verilen, mürekkebi yıkanarak çıkarılabilen markerleri kullanın. Kullandıktan sonra markerlerin kapağını takın.

UNO DELUXE KART OYUNUNUN İÇİNDEKİLER

1 Adet Skorbordlu UNO Deluxe Saklama Kutusu

1 Adet UNO Deluxe Kart Tepsisi

1 Adet Silinebilir Marker

Aşağıdaki şekilde 108 kart  :

19 Mavi kart – 0′dan 9′a kadar

19 Yeşil kart – 0′dan 9′a kadar

19 Kırmızı kart – 0′dan 9′a kadar

19 Sarı kart – 0′dan 9′a kadar

8 Adet “2 Kart Al” kartı – mavi, yeşil, kırmızı ve sarı renklerin her birinden 2′şer adet

8 Adet “Yön Değiştir” kartı – mavi, yeşil, kırmızı ve sarı renklerin her birinden 2′şer adet

8 Adet “El Geçer” kartı – mavi, yeşil, kırmızı ve sarı renklerin her birinden 2′şer adet

4 Adet “Joker” kartı

4 Adet “4 Kart Al ve Joker” kartı

Uno Kart Oyunu Nasıl Oynanır?” üzerine 4 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>